<p>To do Warszawy zjadą najważniejsi gracze, by dobić targu na potężne dostawy LNG i nowe reaktory jądrowe w polskim hubie gazowym oraz energetycznym. Jest jednak pewien haczyk.</p><p><br></p><p><br></p><p>Polska będzie gospodarzem Ministerialnego Szczytu Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC). To tradycyjna okazja do umów na LNG z USA i nie tylko. To ważny sygnał poparcia polskiego hubu gazowego i potwierdzenie ustaleń podcastu Energy Drink.30 kwietnia informowaliśmy o tym, że Polacy zabiegają o organizację P-TEC w Warszawie. To konferencja organizowana przez Atlantic Council na której zwykle dochodzi do podpisania umów gazowych i przyspieszenia integracji energetycznej wspólnoty transatlantyckiej.Poza tym: Odejście premiera Wielkiej Brytanii opóźni rozmowy o integracji energetycznej z Europą. Ropa tanieje bo USA zwalniają ropę Iranu z sankcji. To Energy Drink. </p><p><br></p><p><br></p><p>⏳ ROZDZIAŁY ODCINKA:</p><p><br></p><p><br></p><p>[00:00] - Szczyt energetyczny (P-TECC) w Warszawie: rozmowy o hubie gazowym, amerykańskim LNG oraz kontraktach na elektrownie jądrowe</p><p>[04:46] - Przegląd informacji z Polski: Półprzewodniki z Tajwanu na Dolnym Śląsku</p><p>[05:14] - Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power</p><p>[05:30] - Podatek od nadmiarowych przychodów dla koncernów paliwowych</p><p>[05:48] - 10. rocznica działalności think tanku Forum Energii</p><p>[06:05] - Wieści z Europy: Subsydia a wsparcie paliw kopalnych (głównie w Niemczech)</p><p>[06:29] - Przełożony szczyt UE-Wielka Brytania</p><p>[06:48] - Mołdawia i jej reformy w drodze do integracji energetycznej z UE</p><p>[07:01] - Derusyfikacja rafinerii NIS w Serbii i negocjacje z węgierskim MOL</p><p>[07:20] - Wieści ze świata: Wysokie ceny i niedobory paliw w Rosji po atakach ukraińskich dronów</p><p>[07:37] - Branża centrów danych: europejska polityka klimatyczna a suwerenność cyfrowa</p><p>[08:04] - Program rozwoju energetyki jądrowej w Kanadzie (plany budowy 10 nowych reaktorów)</p><p>[08:27] - Departament Skarbu USA autoryzuje eksport węglowodorów z Iranu – spadek cen ropy</p><p>[08:45] - Zakończenie i podsumowanie odcinka</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>💡 Energy Drink to analityczny podcast o energetyce, bezpieczeństwie i polityce zagranicznej. Prowadzi Wojciech Jakóbik, analityk sektora energetycznego od 2009 roku oraz prezes Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego 🌍.</p><p><br></p><p><br></p><p>BĄDŹ NA BIEŻĄCO:📬 Newsletter: https://energydrink.today/🌐 WWW: https://www.wjakobik.com🐦 X/Twitter: https://twitter.com/wjakobik💼 FB: https://www.facebook.com/@wjakobikblog☕ Patronite: https://patronite.pl/wjakobik</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>#bezpieczeństwo #polskapolityka #politykapolska #politykazagraniczna #zagranica #energetyka #polityka #biznes #giełda #energia #news #komentarze #opinie #podcast #Polska #bezpieczeństwoenergetyczne #gaz #ropa #elektrowniajądrowa #atom #politykazagraniczna #politykamiędzynarodowa #sprawyzagraniczne #sprawymiędzynarodowe #geopolityka #geoekonomia</p>

Energy Drink

Wojciech Jakóbik

SZCZYT w Warszawie: USA wyrzucą ROSJAN. Jest warunek [Odc. 140]

JUN 23, 20269 MIN
Energy Drink

SZCZYT w Warszawie: USA wyrzucą ROSJAN. Jest warunek [Odc. 140]

JUN 23, 20269 MIN

Description

<p>To do Warszawy zjadą najważniejsi gracze, by dobić targu na potężne dostawy LNG i nowe reaktory jądrowe w polskim hubie gazowym oraz energetycznym. Jest jednak pewien haczyk.</p><p><br></p><p><br></p><p>Polska będzie gospodarzem Ministerialnego Szczytu Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC). To tradycyjna okazja do umów na LNG z USA i nie tylko. To ważny sygnał poparcia polskiego hubu gazowego i potwierdzenie ustaleń podcastu Energy Drink.30 kwietnia informowaliśmy o tym, że Polacy zabiegają o organizację P-TEC w Warszawie. To konferencja organizowana przez Atlantic Council na której zwykle dochodzi do podpisania umów gazowych i przyspieszenia integracji energetycznej wspólnoty transatlantyckiej.Poza tym: Odejście premiera Wielkiej Brytanii opóźni rozmowy o integracji energetycznej z Europą. Ropa tanieje bo USA zwalniają ropę Iranu z sankcji. To Energy Drink. </p><p><br></p><p><br></p><p>⏳ ROZDZIAŁY ODCINKA:</p><p><br></p><p><br></p><p>[00:00] - Szczyt energetyczny (P-TECC) w Warszawie: rozmowy o hubie gazowym, amerykańskim LNG oraz kontraktach na elektrownie jądrowe</p><p>[04:46] - Przegląd informacji z Polski: Półprzewodniki z Tajwanu na Dolnym Śląsku</p><p>[05:14] - Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power</p><p>[05:30] - Podatek od nadmiarowych przychodów dla koncernów paliwowych</p><p>[05:48] - 10. rocznica działalności think tanku Forum Energii</p><p>[06:05] - Wieści z Europy: Subsydia a wsparcie paliw kopalnych (głównie w Niemczech)</p><p>[06:29] - Przełożony szczyt UE-Wielka Brytania</p><p>[06:48] - Mołdawia i jej reformy w drodze do integracji energetycznej z UE</p><p>[07:01] - Derusyfikacja rafinerii NIS w Serbii i negocjacje z węgierskim MOL</p><p>[07:20] - Wieści ze świata: Wysokie ceny i niedobory paliw w Rosji po atakach ukraińskich dronów</p><p>[07:37] - Branża centrów danych: europejska polityka klimatyczna a suwerenność cyfrowa</p><p>[08:04] - Program rozwoju energetyki jądrowej w Kanadzie (plany budowy 10 nowych reaktorów)</p><p>[08:27] - Departament Skarbu USA autoryzuje eksport węglowodorów z Iranu – spadek cen ropy</p><p>[08:45] - Zakończenie i podsumowanie odcinka</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>💡 Energy Drink to analityczny podcast o energetyce, bezpieczeństwie i polityce zagranicznej. Prowadzi Wojciech Jakóbik, analityk sektora energetycznego od 2009 roku oraz prezes Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego 🌍.</p><p><br></p><p><br></p><p>BĄDŹ NA BIEŻĄCO:📬 Newsletter: https://energydrink.today/🌐 WWW: https://www.wjakobik.com🐦 X/Twitter: https://twitter.com/wjakobik💼 FB: https://www.facebook.com/@wjakobikblog☕ Patronite: https://patronite.pl/wjakobik</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>#bezpieczeństwo #polskapolityka #politykapolska #politykazagraniczna #zagranica #energetyka #polityka #biznes #giełda #energia #news #komentarze #opinie #podcast #Polska #bezpieczeństwoenergetyczne #gaz #ropa #elektrowniajądrowa #atom #politykazagraniczna #politykamiędzynarodowa #sprawyzagraniczne #sprawymiędzynarodowe #geopolityka #geoekonomia</p>